Späť na zoznam

Architektka Mirka Gašparová: Kašlite na činčarády

"V Malých Krasňanoch ma inšpirovala príroda, vsadila som na nadčasovosť, originalitu a zručnosť stolárskych majstrov."
 

Snom každého majiteľa bytu je si ho dobre, účelne a najmä útulne zariadiť. Veď každý sa chce cítiť vo svojom domove príjemne. Občas to však býva poriadne tvrdý oriešok. Svojimi radami preto prispela bytová architektka Mirka Gašparová z Compass atelier, ktorá zariaďovala aj jeden zo vzorových bytov v Malých Krasňanoch. Tie sa stretli s veľkým záujmom, preto prezradila, kde brala inšpiráciu. Dozviete sa tiež, akí veľkí experimentátori sú Slováci.
 
 • Čo bolo pre vás inšpiráciou pri tvorbe vzorového bytu?

V prvom rade som vychádzala z lokality, požiadaviek investora a z dispozície vybraného typu bytu. Investor vybral menší, dvojizbový byt s rozlohou 55 m2, peknou terasou a predzáhradkou s rozlohou 35 m2. Byt je určený skôr pre mladých ľudí, z toho vyplývala aj farebnosť. Ľahšie, sviežejšie, svetlejšie farby a čisté línie. Snažila som sa zariadiť interiér tak, aby vedel plnohodnotne využiť aj menšiu plochu na bývanie.
 
 • Návštevníci sa často zaujímajú, či podobné zariadenie bytov je pre nich prístupné. Vedia si takto zariadiť byt, nakombinovať nábytok aj zo slovenských obchodov?

Interiér bol naozaj šitý na mieru a teda aj z veľkej časti vyrobený podľa presných rozmerov u stolára, zámočníka a čalúnnika. Rada spolupracujem so slovenskými firmami a baví ma vymyslieť niečo, čo je svojím spôsobom originál a nekúpite to bežne v obchode. Od sedačky, postele s nočnými stolíkmi až po konferenčný stolík, komodu a kuchynský stôl je všetko vyrobené z atypov. Všetky vstavané skrine a kuchyňa sa robili na mieru. Iba stoličky sú z obchodu.
 
 • Takže sú stolári opäť v kurze? 

Stolári sú stále v kurze. Kuchyne či vstavané skrine sa vyrábajú u stolára bežne. Iné druhy nábytku, kde potrebujete spoluprácu stolára, čalúnnika a prípadne aj zámočníka sa až tak štandardne nevyrábajú. ☺
 
 • Sú príliš nedostupní? Cenový rozdiel je taký veľký?

Nemyslím si, že je to len o cene. Je to o tom, že niekto nad tým musí sedieť, musí to vymyslieť, nakresliť, skombinovať, vybrať látku, zladiť a doslova sa s každým kúskom vyhrať. Zatiaľ čo pre bežného človeka je asi pohodlnejšie zájsť si do obchodu a vybrať si z toho, čo tam ponúkajú. Objednať, zaplatiť, je to predsa len ľahšie.
 
 • Ale na mieru robené veci majú svoje kúzlo. Je tam cítiť ľudskosť, človečinu. Zmení to charakter bytu?

Samozrejme, lebo tým pádom sa interiér stáva originálnym.  Ale pozor, nemusí sa to vždy skončiť iba dobre ☺, niekedy vás výsledok aj prekvapí. Ak však všetko dobre premyslíte, nájdete dobrého architekta a dobrých majstrov, výsledok môže byť veľmi originálny a v podstate bude vychádzať z vašich požiadaviek, zo spôsobu, ako žijete a čomu sa venujete. Nábytok a zariadenie tak budú ušité presne pre vás. 
 
 • Pri zariaďovaní bytov zohrávala rolu aj lokalita Malých Krasňan?

Určite, lebo prostredie vinohradov a Karpát je veľmi atraktívne. Tak blízko k prírode a pritom len kúsok od ruchu mesta. Sama najradšej robím s prírodnými materiálmi, rada používam kombináciu kovu a dreva a to všetko sa prejavilo aj v zariadených interiéroch. Dokonca aj poťahová látka na sedačke a na posteli je z prírodnej vlny.
 
 • V čom robia ľudia najčastejšie chybu pri zariaďovaní interiérov?

Zásadnú chybu? (smiech) Ťažko to presne pomenovať, je toho viac, ale napríklad jednou z chýb je, že priestory sú zle osvetlené a tiež im chýba denné svetlo.  Ľudia si často neuvedomujú, ako môže svetlo ovplyvňovať ich život, náladu, opticky zväčšovať či naopak zmenšovať priestor. Ďalej často nedokážu správne odhadnúť veľkosť interiérov a preto svoje domy a byty zariaďujú veľkorozmerným nábytkom. Niekedy si sami v byte umelo staviame prekážky a bariéry práve tam, kde by mali byť voľné koridory, ktoré majú slúžiť pre voľný prechod. Na to mnohí nemyslia a to je častá chyba.
 
 • Interiérový architekt volí iný prístup pri bytoch na prvom, druhom podlaží a iný na siedmom?

Trochu to tak môže byť. Pri zariaďovaní vzorového bytu som vychádzala z toho, že byt sa nachádza na prvom poschodí. Celý priestor a nábytok by mal byť ladený vo svetlých farbách. Ale použila som aj kontrasty, napríklad podlaha a kuchynská pracovná doska je trochu tmavšia. Ale všeobecne som vsadila na prevažne svetlé farby. Samozrejme, byty na vyšších podlažiach majú prirodzene viac svetla, ale je potrebné vychádzať aj z toho, na aké svetové strany je byt orientovaný, či vám oproti netieni nejaký ďalší objekt.
 
 • V čom bolo navrhovanie interiérov v Malých Krasňanoch iné, ako napríklad v paneláku alebo v iných developerských projektoch?

V Malých Krasňanoch sú byty dobre dispozične riešené a klientom sa ponúkli veľmi príjemné štandardy zariadenia bytov. Takže klient nemusel siahnuť po nadštandarde a teda hlbšie do vrecka, keď chcel mať pekný byt. Takže za toto majú u mňa Malé Krasňany jedno naozaj veľké, a nie jediné, plus. Je naozaj veľkou výhodou, ak viete vychádzať pri ďalšom zariaďovaní z dobrého bytového štandardu, od ktorého sa ďalej odraziť bude hračka.
 
 • Ako Slováci reagujú na novinky alebo módne výstrelky pri zariaďovaní bytov? Je dnešná generácia viac otvorená novinkám, ako staršia generácia, ktorá v Petržalke zariaďovala svoje „králikárne“ podľa jednotnej šablóny?

Nelokalizovala by som to konkrétne na Petržalku. Zariadenie bytov bolo len svedkom svojho obdobia a bolo to väčšinou všade rovnaké. Zariaďovalo sa podľa toho, čo bolo k dispozícii a naozaj toho nebolo veľa, ale našli sa aj dobré kúsky. (smiech) Dnes je to naozaj o obrovskom výbere, čo ešte viac pletie klientov. A módne výstrelky? Určite nejaké existujú, ale ja to nejako dramaticky nesledujem. Myslím si, že my, Slováci nie sme v tomto smere príliš extravagantní, ale nájdu sa aj odvážnejší. Je to individuálne. Vo všeobecnosti si myslím, že to, ako bývame, hovorí aj o vyspelosti nášho národa. Tak, ako žijeme na ulici, často žijeme aj doma, ako sa obliekame, tiež hovorí o vkuse nášho bývania. V každom prípade sa máme stále čo učiť.
 
 • Pri vašej praxi sa stretávate, že sú klienti otvorenejší? Najmú si vás práve pre to, aby vyskúšali niečo nové? Alebo, odtiaľ - potiaľ, chcú zaužívané, overené veci?

Sme rôzni a to je práve to pekné. Keď sa stretnem s klientom, každý túži mať ten svoj originálny interiér. Overené veci, samozrejme, dobre fungujú, ale je potrebné posúvať hranice a hľadať aj nové riešenia. Myslím si však, že v každom prípade by mal víťaziť zdravý sedliacky rozum. Tiež nerada používam termín „módne trendy“. Myslím si, že je tu na mieste slovo nadčasovosť. Všetky príliš extravagantné veci môžu fungovať, keď ste mladý. Ale keď si človek už zariaďuje svoj život, mal by zvoliť naozaj nadčasovejšie kúsky a nerobiť, ako ja rada používam slovo „činčarády“, ktoré potom omrzia a ktoré človek možno ľutuje a stoja zbytočne veľa peňazí.
© Copyright 2019 LUCRON. Created by Adbee. | Podmienky ochrany súkromia

Táto webová stránka obsahuje vizualizácie projektu, ktoré majú výlučne informatívny charakter. Investor/i, spoluinvestor/i, developer a autor/i si vyhradzujú právo na zmeny počas trvania príprav a výstavby projektu.

Váš internetový prehliadač je zastaralý

Pre správne zobrazenie stránky si prosím aktualizujte svoj interentový prehliadač. Aktualizovať prehliadač

×