Späť na zoznam

Bratislavu ovládol nový trend. Investičné byty

Obdobie letných dovoleniek skončilo a do pohybu sa dáva aj realitný trh. Záujem o nové byty po striedmejších mesiacoch postupne naberá na obrátkach. Popri tradičných klientoch predajcovia zaznamenali silno rastúci trend záujemcov o byty, ktoré berú ako dlhodobú investíciu.    
 
„Najsilnejšími mesiacmi pre nás, predajcov, sú jednoznačne jarné a práve začínajúce mesiace október a november. Medzi najčastejšími záujemcami sú už tradične mladé páry, rodiny, ale pribúdajú nám aj viacpočetné rodiny, ktoré hľadajú troj- až štvorizbové byty,“ zhodnocuje trh Juraj Ťahún, riaditeľ predaja developerskej spoločnosti Lucron.

Ako v analýze zdôrazňuje, v Bratislave začal stúpať aj záujem o takzvané „investičné byty“. „Čím ďalej, tým viac, a nielen bonitnejší klienti, majú záujem o kúpu viacerých bytov a apartmánov. Svoje bývanie majú vyriešené a hľadajú ďalšie možnosti investovania a práve byty a apartmány sú ideálnou voľbou,“ vysvetľuje Juraj Ťahún a dopĺňa ho Martina Slamková, manažérka projektového financovania spoločnosti Lucron.

Lepšie rozhodnutie

„Komodity ako zlato, striebro, ropa či cukor určite vyzerajú na prvý pohľad ako zaujímavá investičná možnosť. Klientom postačí minimálna investícia, ale treba mať nevyhnutne aj dostatok skúseností, keďže trhy sú nestabilné a pri väčších výkyvoch môžete prísť aj o všetky úspory. A rovnako je na tom investovanie aj do čoraz populárnejších kryptomien. Toto odporúčam najmä priaznivcom adrenalínu, keďže výkyvy na trhoch sú príliš veľké a riziko straty je zväčša väčšie ako možnosť zisku.“ Odborníci preto odporúčajú investície práve do nehnuteľností.

„Medziročne vzrástla priemerná cena bytov v Bratislave o 7,5 percenta a tempo rastu cien pripomína trhy z rokov 2015 a 2016. Aj naďalej pritom predpokladáme rast cien nehnuteľností v hlavnom meste, a to z viacerých dôvodov. V Bratislave ešte stále chýba viac ako 30 tisíc bytov pre uspokojenie základného dopytu bývania, ekonomike sa mimoriadne darí, vďaka medzinárodným korporáciám sa do mesta sťahuje čoraz viac majetnejších ľudí z celého sveta a najmä stále viac sa rozširuje bonitnejšia stredná vrstva Slovákov,“ komentuje vývoj trhu Martina Slamková.

Tiež konštatuje, že trh výraznejšie neovplyvnili ani prísnejšie podmienky hypoték, ktoré tento rok zaviedla Národná banka Slovenska z obavy zvýšeného zadlžovania slovenských domácností. „Aj keď stopercentným a čiastočne aj 90-percentným hypotékam nadobro odzvonilo, mnoho klientov začalo využívať alternatívne spôsoby dofinancovania svojej nehnuteľnosti, najmä ak nedisponujú väčšou finančnou rezervou. A to sa týka aj investičných bytov,“ vysvetľuje odborníčka.

Prečo byty v novostavbe?

Cena nehnuteľností v novostavbách je síce o niečo vyššia než v starších domoch, ale len na prvý pohľad. „Pri kúpe bytu sa treba zamyslieť, či je cenový rozdiel dostatočný, aby pokryl celkovú rekonštrukciu bytu. Výmenu rozvodov, okien, dverí, podláh, nové maľovky, kúpeľňu, kuchyňu a zariadenie. To nie je všetko. Je nutné nezabudnúť ani na spoločné časti a zariadenia bytového domu ako zateplenie, výťah, brány, chodby a podobne.

Ak starší dom prejde rekonštrukciou, automaticky sa vám to odrazí na mesačných zálohových platbách, a teda na vyšších mesačných nákladoch oproti novostavbe,“ upozorňuje Juraj Ťahún a dodáva, že napríklad v projekte Malé Krasňany neponúkajú holobyty, všetky byty majú v cene mimoriadne kvalitný a elegantný štandard kúpeľní, toaliet, či podláh. K vybraným bytom ako bonus ponúkajú dokonca aj kuchynskú linku v cene bytu. Nakoľko chcú klientom ešte viac vyjsť v ústrety, ponúkajú aj služby bytového architekta. Ten interiér nielen navrhne, ale aj zariadi. Byty sú tak okamžite k dispozícii k prenájmu a predajca dokonca sprostredkuje aj samotný prenájom nehnuteľnosti. Byt tak môže na seba zarábať a jeho hodnota môže rásť. 

Nie je jedno, kde investičný byt kupujete

Ďalším dôležitým kritériom pri výbere investičného bytu je jeho poloha. Dobré dopravné napojenie, dostupnosť centra mesta, ale aj biznis centier je jedným z najdôležitejších kritérií. Medzi ne sa ale zahŕňajú aj obchodné prevádzky a služby. Bonusom je blízkosť školských a zdravotníckych zariadení.

Hodnotu vášho investičného bytu alebo apartmánu tiež zvyšuje blízkosť oddychových zón ako park, les a podobne. „Môžem povedať, že všetky tieto kritériá výborne spĺňajú Malé Krasňany, ktoré v sebe skĺbili výhody aj pre tých najnáročnejších klientov,“ uzavrel Juraj Ťahún.
© Copyright 2019 LUCRON. Created by Adbee. | Podmienky ochrany súkromia

Táto webová stránka obsahuje vizualizácie projektu, ktoré majú výlučne informatívny charakter. Investor/i, spoluinvestor/i, developer a autor/i si vyhradzujú právo na zmeny počas trvania príprav a výstavby projektu.

Váš internetový prehliadač je zastaralý

Pre správne zobrazenie stránky si prosím aktualizujte svoj interentový prehliadač. Aktualizovať prehliadač

×