Späť na zoznam

Juraj Šujan, architekt: Malé Krasňany nie sú len bytovky

Jedným z najdôležitejších členov tímu, ktorý stojí za projektom Malé Krasňany je pán architekt Juraj Šujan. Malé Krasňany navrhol s vidinou toho, že ľudia nebudú tráviť svoj voľný čas „len“ za zatvorenými dverami, ale budú si užívať veľkorysé spoločné priestory či neďalekú prírodu. Kde sa inšpiroval a čo je zámerom jeho návrhu? Čítajte a dozviete sa.

Aké boli základné ciele/východiská pri Malých Krasňanoch?

Od začiatku nám išlo o komplexný projekt, ktorý by rovnaký dôraz kládol na kvalitu samotných bytov, vhodnú veľkosť, logiku ich dispozícií, zariaditeľnosť a prevádzkové väzby a rovnakým dielom by sa sústreďoval aj na spoločné priestory v domoch, ich presvetlenie a materiálový štandard, spolu s exteriérovými úpravami, krajinnou architektúrou a riešením dopravného napojenia.

Čo bolo zámerom vášho návrhu, čo ste chceli návrhom povedať budúcim obyvateľom? 

Naším prvoradým zámerom bolo vytvoriť kvalitné a inšpiratívne miesto pre život určené predovšetkým pre mladé rodiny. Budúcim obyvateľom by sme radi vštepili pozitívny vzťah nielen k vlastnému bytu, ale aj jeho okoliu, aby svoj čas netrávili len za zatvorenými dvermi bytu, ale na ihrisku s deťmi, v komunitnej záhradke, či výlete v lesoparku.Čím ste sa inšpirovali? 

Inšpiroval som sa najmä neokázalými, ale dobre premyslenými a fungujúcimi projektami v Nemecku, Rakúsku, či Švajčiarsku. Hneď blízka Viedeň je učebnicovým príkladom kvalitnej rezidenčnej architektúry.  No za zmienku určite stoja aj vorarlberské mestečká Dornbirn, Feldkirch, či Bregenz, ktoré sme pochodili na jednej z našich študijných ciest za kvalitnou architektúrou.

Na čo ste najviac hrdý? V čom vidíte najväčšie benefity pre budúcich obyvateľov Malých Krasňan?

Najväčším benefitom je podľa mňa vytvorenie obytného prostredia, ktoré je v blízkosti Malých Karpát, a teda na skok do prírody a zároveň  v skvelej dostupnosti mestského centra bicyklom, električkou, či autom. Malé Krasňany nie sú len súborom novopostavených bytových domov, ale aj priestorom medzi nimi, plným zelene, určeným na hry detí a voľnočasové aktivity ich obyvateľov.

Malé Krasňany sú v bezprostrednej blízkosti prírody a teda ponúkajú možnosti pre aktívne trávenie voľného času. Ako ho trávite vy?

Mám šťastie, že bývam v inom našom staršom bytovom projekte pri dunajskom ramene, v bezprostrednej blízkosti rieky i lužného lesa. Voľný čas rád trávim nielen s knihou na terase, ale aj rekreačným behom či na bicykli, teda aktivitami podobnými tým, čo ponúka aj lokalita Malých Krasňan.Prečo si myslíte, že Malé Krasňany sú výnimočným projektom?

Podstatné bude, ako budú Malé Krasňany vnímať ich budúci obyvatelia. Pre mňa sú výnimočné možnosťou opäť po čase realizovať nie samostatnú bytovku do vopred daného prostredia, ale ucelený obytný súbor, ktorý si toto prostredie sám vytvára. Verím, že po dokončení všetkých budov, vegetačných úprav, chodníkov a cyklotrasy sa stanú výnimočnou rezidenčnou lokalitou, obľúbenou domácimi i návštevníkmi.
 

© Copyright 2019 LUCRON. Created by Adbee. | Podmienky ochrany súkromia

Táto webová stránka obsahuje vizualizácie projektu, ktoré majú výlučne informatívny charakter. Investor/i, spoluinvestor/i, developer a autor/i si vyhradzujú právo na zmeny počas trvania príprav a výstavby projektu.

Váš internetový prehliadač je zastaralý

Pre správne zobrazenie stránky si prosím aktualizujte svoj interentový prehliadač. Aktualizovať prehliadač

×